Pravidlá Blackjacku – Naučte sa, ako hrať Blackjack online

Hra Blackjack nesmie chýbať v žiadnom kasínu. Je určite zaujímavou a vzrušujúcou hrou, dosť podobná našemu “Oku“. Skôr než začnete hrať Blackjack, mali by ste sa o tej hre niečo dozvedieť.

Čo je Blackjack?

Blackjack má jednoduché pravidlá, vyvinula sa z hry známej ako „dvadsaťjednotka„, ktorá vznikla pravdepodobne v 17 storočí a vo francúzskych herniach sa hrala v 18. storočí a stala sa veľmi obľúbenou.

Názov blackjack dostala hra po získaní špeciálneho bonusu. Hráč tento bonus získal, ak mu bola rozdaná kombinácia esa a dolníka čiernej farby „Black“ a „Jack“.

Výhra či prehra v blackjacku môže byť ovplyvnená aj rozhodnutím hráča – vyplýva to z podstaty priebehu hry v blackjacku. Kasíno je vtedy v nevýhode, keď má hráč schopnosti hrať základnú a optimálnu stratégiu, hra je preto veľmi obľúbená pre strategicky orientovaných hráčov.

Pre mnohých sa blackjack stal vášňou, čoho dôkazom je veľké množstvo kníh a dostupnosť rôznorodých stratégií. To je jedným z dôvodov, prečo nájdete viacero typov Blackjacku v každom kasíne, či už kamennom alebo online casine.

Pri hre turnajového blackjacku si tiež môžete zmerať svoje schopnosti s inými hráčmi. Ak máte naštudované stratégie, je možné získať dlhodobú výhodu nad kasínom. Neočakávajte však od blackjacku spôsob ako rýchlo zbohatnúť, je to predovšetkým spôsob zábavy, na ktorom sa zabavíte oveľa dlhšie ako na iných kasínových hrách.

Pravidlá Blackjacku

Blackjack sa hrá najčastejšie so šiestimi balíčkami (počet sa môže meniť od 1 do 8) francúzskych kariet, každý sa skladá z 52 kariet – od dvojky po eso v štyroch symboloch (z toho 2 čierne – piky a kríže a 2 červené – srdcia a káry ). Karty 2 až 9 majú hodnotu v súlade so svojou nominálnou hodnotou, karty od desiatky po kráľa majú hodnotu 10 a eso má premenlinú hodnotu 1 alebo 11. Eso má tak schopnosť vytvárať tzv. „soft“ kombinácie, čo v praxi znamená, že rozdané eso a 8 majú spolu súčet 9 alebo 19, teda soft 19. To znamená, že hodnota kombinácie sa v danom momente počíta ako 19, ale ak by ste si potiahli ďalšiu kartu a súčet by prekročil 21, hodnota esa sa zníži na 1. A tak napr. karty eso, 8 a 7 majú súčet 16.

Hondonoty kariet v Blackjacku

Terminológia Blackjacku

Black jack: Doslovný význam je handa, ktorá sa skladá z esa a karty v hodnote 10 (Kráľ, kráľovná, Jack alebo 10).

Bust: Handa s hodnotou nad 21, čo znamená automatickú prehru.

Double Down: Zdvojnásobenie stávky, keď hráč dostane ešte jednu kartu a ukončí hru. Hráč dostane poslednú kartu od krupiéra.

Hit: Hráč si berie ďalšiu kartu alebo karty od krupiéra.

Holecard: Druhá karta krupiéra. Táto je zvyčajne ponechaná neodokrytá, kým hráči neučinia rozhodnutie.

Insurance: Pokiaľ má dealer eso, hráč môže sa môže rozhodnúť pre „insurance“  (čiže poistenie, poistku), než díler odkryje svoju holecard (druhú kartu). Poistenie vypláca hráča v pomere 2:1 a kompenzuje stratu pôvodnej stávky.

Push: Remíza medzi hráčom a dílerom.

Soft: Handa, ktorá obsahuje eso, v hodnote 11 (teda nie je v hodnote 1).

Split: Hráč môže rozdeliť hru v prípade, že má dve karty v rovnakej hodnote. S každou kartou hrá potom samostatnú hru o samostatnú stávku. Pôvodnú stávku však musí hráč zdvojnásobiť.

Stand: Hráč sa rozhodne nebrať žiadne ďalšie karty. Hráč zostáva stáť (ukončuje hru alebo posúva ťah), vtedy ak je spokojný so svojím súčtom alebo už nechce ďalšiu kartu.

Surrender: Niektoré kasína umožňujú hráčom vzdať sa v určitom okamihu handy. V tomto prípade obdrží hráč výplatu na polovicu svojej stávky.

Upcard: Odkrytá karta krupiéra.

Základné pravidlá Blackjacku (Video návod)

Typy Blackjacku

Blackjack si môžete zahrať v kamennom kasíne ako aj na internete v online casine. V internetovom kasíne sa táto kartová hra dá hrať vo forme video blackjacku, alebo vo forme live blackjacku. Pravidlá blackjacku sú ako pre live kasíno, tak aj pre online kasíno na internete, úplné rovnaké. 

Blackjack má niekoľko rôznych typov. Existuje napr. americký a európsky typ. V americkom blackjacku krupiér ťahá 2 karty, jednu odkrytú a jednu lícom dole, ktorú skontroluje v prípade, že odkrytá karta je eso. V európskom blackjacku dostane krupiér len jednu kartu lícom nahor a ťahá až po vás.

Najčastejšie typy blackjacku sú:

  • Blackjack switch
  • Vegas strip
  • Double exposure blackjack
  • Perfect pairs

Leave a Comment